Blok do szkicowania – na co zwracać uwagę?

Na pierwszy rzut oka bloki papieru niczym się od siebie nie różnią – składają się z białych kartek o różnej gramaturze, która dla laika nie jest niczym istotnym. Inaczej jednak patrzą na nie artyści, którzy wiedzą, że zły wybór papieru może sprawić, iż podczas szkicowania pojawi się dziura lub do pióra przykleją się nitki z papieru.

Ołówek, pióro, a może cienkopis?

Technik szkicowania jest wiele, podobnie jak narzędzi, które możemy wykorzystać, by na papierze pojawił się portret, krajobraz lub martwa natura. Wielowiekową tradycję mają szkice ołówkiem, piórem oraz pastelami, których specyfika jest nieco inna niż wykonywanie rysunków cienkopisem. Należy to uwzględnić podczas wyboru bloku do szkicowania. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, sięgając po artykuły papiernicze? Przede wszystkim na to, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na realistycznym szkicu wykonanym cienką kreską, nie korzystajmy z papieru pochodzącego z recyklingu, na którym mogą być widoczne przebarwienia. Inny papier wybierajmy wtedy, gdy rysunek ma stanowić jedynie zarys większego dzieła, np. obrazu malowanego farbami olejnymi, a inny, jeżeli ma być ukończonym owocem artystycznej pracy, który chcemy oprawić i zawiesić na ścianie. Jeśli eksperymentujemy z różnymi technikami szkicowania, to możemy testować je od razu na kolorowym papierze, który będzie prezentował się najbardziej efektownie w przypadku rysunków wykonanych dynamiczną kreską.

Jak wygląda idealny papier do szkicowania?

O wiele łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jakich rodzajów papierów powinniśmy unikać. A więc przede wszystkim takich, które wchłaniają nadmierną ilość tuszu oraz pozwalają mu rozlewać się chaotycznie poza miejscem styku ze stalówką lub czubkiem cienkopisu. Aby sprawdzić, czy istnieje takie ryzyko, artyści często wykonują tzw. test pięciu sekund, który polega na przytrzymaniu pióra w jednym miejscu przez krótki czas i sprawdzeniu, czy papier intensywnie wchłania tusz.

Najtrudniejszą próbą dla papieru jest jednak wykonanie kilkudziesięciu kolistych linii, które przecinają się w jednym punkcie. Jeżeli po tym teście w papierze nie powstanie dziura, ani nie zacznie on rozmakać od tuszu, to znaczy, że jest dobrej jakości i warto wykorzystać go do pracy nad szkicem. Ważne jest też to, aby podczas rysowania papier nie rozwarstwiał się, ponieważ przypadkowe nitki przyczepiające się do stalówki lub cienkopisu mogą zniszczyć nawet najlepsze dzieło.

Perfekcyjny papier do szkicowania nie powinien być ani zbyt miękki ani nadmiernie twardy, lecz musi idealnie odpowiadać specyfice wybranej przez nas techniki. Szorstkość właściwa do użycia ołówka będzie już bowiem utrudniała wykonanie rysunku cienkopisem lub piórem. Zanim więc przystąpimy do tworzenia pierwszych szkiców, wybierzmy papier charakteryzujący się nie tylko wysoką jakością, ale również uwzględniający specyfikę wybranych przez nas narzędzi.

Szeroki wybór wysokiej jakości bloków biurowych znajdziesz na http://www.pasazbiurowy.pl/artykuly-papiernicze-13080-k

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *