Masz karte płatniczą? Zapomnij o kantorach

Miejsca wymiany walut od zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród obcokrajowców i osób pracujących za granicą. Usytuowane w centrum miasta, dworcach i centrach handlowych nie mogą narzekać na brak klientów. Czy jednak kantory w dzisiejszych czasach mają rację bytu?

Kantor jako jedyny sposób na wymianę waluty

Kantory nie zawsze cieszą się dobra opinią wśród potrzebujących zakupić daną walutę. Głównym tego powodem jest bardzo często niekorzystny kurs, który nie jest regulowany w żaden sposób przez państwo. To właściciel kantoru kupuje od ciebie taniej, aby następnie sprzedać drożej. I nie można go za to wini nić, przynajmniej do momentu gdy kurs jest tak bardzo niekorzystny, że często sprzeczny moralnie. Kantory mimo to bardzo często są uważane za jedyny możliwy sposób nabycia polskich złotych lub waluty państwa, do którego aktualnie się chcemy udać.

Niewątpliwa zaletą kantorów jest jego czas pracy. Często są one otwarte w soboty i niedzielę, a wiele z nich daje możliwość negocjacji. Czy jednak warto z niego dalej korzystać?

Internetowe kantory

Alternatywą dla kantorów, do których można się udać osobiście są internetowe kantory, które wymieniają niemal każdą walutę bez konieczności wychodzenia z domu. Aby móc korzystać z ich usług w pierwszej kolejności należy zweryfikować konto w banku przelewając z niego drobną sumę podczas rejestracji. Najczęściej jest to 1 gr lub 1 zł. Pieniądze zostaną od razu zwrócone na konto. Chodzi tylko o potwierdzenie, że dane rachunek bankowy należy do nas i nie będzie służył do oszustw finansowych.

Po zalogowaniu się na internetowy kantor należy podać walutę i kwotę, jaką chcemy sprzedać lub zakupić, a następnie przelać pieniądze na wskazane konto. Kurs walut jest zawsze bardziej korzystny od kursu w banku czy w kantorze, a dodatkowo można zadeklarować, po jakim kursie chce się wymienić walutę. Gdy kurs zostanie osiągnięty, pieniądze zostaną przekazane na konto bankowe.

Zaletą kantorów w Internecie jest ich bezpieczeństwo, szybkość oraz korzystniejszy kurs. Dodatkowo masz dostęp do wszystkich transakcji i sam ustalasz kurs, po którym chcesz kupić lub sprzedać walutę.

Ale po co to wszystko, skoro można płacić karta płatniczą?

Karty płatnicze są obsługiwane na całym świecie. Mając ją w portfelu nie trzeba martwić się poszukiwaniem kantoru. W przypadku zakupów w sklepie, gdzie jest terminal kart płatniczych lub wypłaty z bankomatu, bank sam przewalutuje walutę o aktualnym kursi. W przypadku transakcji w sklepie sprzedawca powinien ciebie zapytać, czy chcesz zapłacić w euro czy w złotówkach. Zawsze najlepiej wybierać opcję waluty, w której są środki na karcie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest utworzenie dodatkowego rachunku walutowego i zamówienie do niego karty. Na rachunek można wpłacić pieniądze w obcej walucie, a następnie bez prowizji dokonywać płatności kartą za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *