Ile kosztuje niszczenie dokumentów?

W czasach kiedy informacja jest najcenniejszym towarem, a szpiegostwo przemysłowe i kradzieże innych danych stały się chlebem powszednim, firmy oferujące niszczenie dokumentów zyskują coraz więcej klientów. Gdy w grę wchodzi profesjonalne niszczenie dokumentów cennik ma drugorzędne znaczenie, a najważniejsze staje się zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa przeprowadzanego procesu.

Jak przebiega niszczenie dokumentów

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa danych, a co za tym idzie bezpiecznego utylizowania niepotrzebnych dokumentów jest nakładany odgórnie przez Państwo na mocy stosownych ustaw. Przedsiębiorca musi chronić przede wszystkim informacje dotyczące:

 • tajemnic służbowych i państwowych, nazywanych informacjami niejawnymi;
 • tajemnic zawodowych związanych z wykonywaną działalnością (bankowych, maklerskich czy handlowych);
 • danych osobowych – pracowników, współwłaścicieli oraz wszystkich współpracujących podmiotów.

Obecnie zadanie to jest ułatwione dzięki bogatej ofercie profesjonalnych firm zajmujących się niszczeniem dokumentacji. Zakres ich usług obejmuje przeważnie:

 • odbiór towaru z siedziby klienta w ustalonym terminie;
 • pakowanie i załadunek na odpowiednio przygotowane samochody, przy czym wypełniane dokumentami worki są na końcu plombowane;
 • transport – ciężarowym samochodem zleceniobiorcy, dostosowanym do przewozu dokumentacji oraz wyposażonym w system GPS;
 • niszczenie w profesjonalnych niszczarkach wraz z automatycznym prasowaniem ścinków i belowaniem ich w prasach hydraulicznych z siłą nawet 50 ton;
 • utylizację;
 • wystawienie stosownych poświadczeń i protokołów.

Niszczenie dokumentów – cennik

Jeśli chodzi o profesjonalne niszczenie dokumentów cennik zależny jest od kilku kluczowych czynników. Pośród najważniejszych można wymienić następujące:

 • ilość dokumentów przekazywanych do utylizacji;
 • sposób przetransportowania dokumentów od zleceniodawcy do siedziby firmy niszczącej – najczęściej firmy oferujące niszczenie dokumentów zapewniają własny wyspecjalizowany transport bezpiecznym samochodem z wyszkoloną załogą, ale klient może sam dostarczyć materiały do odbiorcy, co wpłynie na obniżenie kosztów ogólnych;
 • udokumentowanie procesu niszczenia – standardem jest wystawienie protokołu zniszczenia oraz końcowego certyfikatu, ale możliwe jest również nagranie całego procesu na płytę CD, co oczywiście podnosi koszty usługi.

Trzeba zaznaczyć, że oferta firm zajmujących się utylizacją dokumentacji jest szeroka, ale oznacza to również zróżnicowanie pod względem procedur oraz spełniania wysokich norm jakościowych oraz gwarancji bezpieczeństwa. Poszukując odpowiedniej firmy oferującej niszczenie dokumentów, należy kierować się renomą firmy wpartą odpowiednimi certyfikatami oraz zapleczem technicznym i technologicznym – bardzo istotne jest posiadanie certyfikowanego sprzętu niszczącego, stałego monitoringu przebiegu procesów oraz dobrze oznakowanych, bezpiecznych samochodów do przewozu dokumentacji. Wymiernym znakiem wysokiej jakości oferowanych usług są stosowne certyfikaty potwierdzające spełnianie normy jakościowej DIN 66399. Warto również dowiedzieć się, czy firmowy cennik niszczenia dokumentów ma już wkalkulowane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *