Najczęstsze błędy nowych sklepów internetowych

Coraz więcej właścicieli sklepów stacjonarnych decyduje się poszerzyć swoją działalność i zwiększyć zyski poprzez otwarcie sklepu internetowego. Często jednak, przez brak doświadczenia, popełniają błędy, których można uniknąć, a które mogą nieść ze sobą skutki odwrotne do zamierzonych. Słaba optymalizacja stron internetowych i niedostateczna wiedza na temat działalności gospodarczej w Internecie, to tylko niektóre błędy początkujących przedsiębiorców. Jakie jeszcze błędy popełniają właściciele nowych sklepów internetowych i jak się ich ustrzec?

Kopiowanie treści z innych stron

Jedną z rzeczy, których nie lubią wyszukiwarki, są identyczne artykuły na wielu stronach – te same opisy produktów, jednakowo napisane poradniki, powielające się deskrypcje w katalogach. Takie działania nie służą prawidłowej optymalizacji stron internetowych i utrudniają pracę robotów indeksujących, które odpowiadają za wysoką pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Treści przygotowane na Twoją stronę powinny być unikalne oraz wartościowe. Dzięki temu Twój sklep nie zgubi się w natłoku wielu podobnych stron.

 

Niedostateczne rozeznanie w temacie

Sieć internetowa to bardzo dynamiczna technologia, która zmienia się z każdym dniem. Pojawiają się nowe usprawnienia, dzięki którym łatwiej robić zakupy przez Internet lub odnaleźć poszukiwaną witrynę. Tworzone są także nowoczesne strategie marketingowe pozwalające na szybsze dotarcie do wybranych klientów i skuteczne zachęcenie ich do zakupu produktów. Prowadzenie działalności gospodarczej w Internecie wymaga nieustannego dokształcania się i poprawiania swoich umiejętności w kierunku zachodzących zmian. Braki w wiedzy przyczyniają się do utraty wysokiej pozycji w sieci, warto więc zadbać o systematyczne zdobywanie informacji na temat marketingu internetowego po to, by nie zostać w tyle i nie stracić klientów na rzecz konkurencji.

 

Nieczytelność witryny sklepu internetowego

Nowe strony WWW są bardzo często przesycone treścią lub jest jej zdecydowanie za mało. Nadmiar informacji może być dla użytkowników przytłaczający, z kolei ich niedomiar spowoduje nieufność odwiedzających do witryny i jej właściciela (np. brak danych kontaktowych do sprzedającego). Zdarza się też, że nawigacja nie jest intuicyjna i potencjalni klienci nie wiedzą, gdzie znaleźć to, czego szukają. Takie błędy prowadzą do tego, że użytkownicy sieci szybko opuszczą naszą stronę i raczej nieprędko na nią powrócą. Strona internetowa powinna być przejrzysta, jasno opisywać, co się na niej znajduje, a nawigacja intuicyjnie prowadzić do kolejnych kroków na drodze zakupu produktu. W końcu taki jest cel sklepu internetowego.

 

Źle zoptymalizowana strona internetowa

Optymalizacja stron internetowych to działania, które pomagają użytkownikom odnaleźć witrynę w Internecie. Przyczynia się ona do lepszego zrozumienia danej strony WWW przez roboty odpowiedzialne za indeksowanie witryn w przeglądarkach, czyli za pojawianie się strony w wynikach wyszukiwania po wpisaniu odpowiedniej frazy kluczowej.

Elementy podlegające optymalizacji:

  • kod strony – odpowiada za szybkość wyświetlania witryny, widoczność dla przeglądarek, zgodność ze standardami W3C
  • treść – powinna być unikalna, wartościowa i czytelna oraz zawierać odpowiednie słowa kluczowe
  • grafika – zdjęcia i obrazy (najlepiej w formacie PNG) powinny być dobrej jakości, ale nie zajmować zbyt dużo miejsca, zawierać podpisy, dzięki którym zostaną zauważone przez programy indeksujące oraz być dostosowane do szablonu strony
  • słowa kluczowe – powinny odzwierciedlać zawartość strony, być stosowane z umiarem i niezbyt ogólne
  • linki wewnętrzne – logicznie rozmieszczone w formie tekstowej powinny prowadzić do stron nie zawierających błędów

Zła optymalizacja stron internetowych powoduje wolne wyświetlanie się witryny i słabe pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Niewłaściwa nazwa domeny, nie najlepszy wybór słów kluczowych oraz chaotyczna i pozbawiona większej wartości treść utrudniają pracę programom wyszukującym, dzięki którym użytkownicy sieci mogą odnaleźć Twój sklep. Warto temu zagadnieniu poświęcić więcej czasu – wysokiej jakości produkty i ładny szablon sklepu nie przyniosą pożądanych zysków, jeżeli nikt nie trafi na Twoją stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *