Najpopularniejsze techniki drukarskie

We współczesnych drukarniach powstają nie tylko czasopisma, książki i katalogi, ale również nadruki na gadżetach i materiałach promujących firmy. Nanoszenie tekstów oraz logotypów na zróżnicowane typy tworzyw wymaga jednak zastosowania odmiennych technik drukarskich. Które z nich cieszą się obecnie największą popularnością?

Druk wklęsły czy wypukły?

Niektóre techniki drukarskie bazują na zależności pomiędzy ustawieniem pól drukujących i tych, które nie drukują. Jeżeli proces drukowania odbywa się dzięki wykorzystaniu wklęsłych obszarów w roli pól drukujących, to mówimy o zastosowaniu druku wklęsłego, dla którego charakterystyczne jest powstawanie wzoru negatywowego. Jedną z odmian tej techniki jest staloryt, który obecnie służy przede wszystkim do zadrukowywania powierzchni banknotów i nanoszenia obrazu na znaczki pocztowe. O wiele bardziej powszechne zastosowanie zyskała natomiast rotograwiura, którą stosuje się do drukowania wysokonakładowych czasopism oraz opakowań. Ta odmiana druku wklęsłego świetnie sprawdza się szczególnie w przypadku materiałów zawierających wiele różnobarwnych grafik.

Technika druku wypukłego polega natomiast na odbijaniu wzoru przy użyciu pokrytych farbą wypukłych pól drukujących. Aby uzyskać poprawną wersję wydruku, należy tak przygotować matrycę drukującą, aby stanowiła ona odbicie negatywowe powielanego obrazu. Drukarnie najczęściej oferują nadruk w dwóch wariantach tej techniki: fleksografii i tampondruku. Pierwsza sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest zadrukowanie nierównego podłoża, natomiast drugą warto zastosować w przypadku nanoszenia wzoru na nieregularne powierzchnie. Za pomocą tampondruku można także umieścić tekst lub wzór na metalu, gumie, a nawet szkle.

A może offset?

Pod tą nazwę kryje się najbardziej obecnie popularna technika zwana też drukiem płaskim. Jej zastosowanie polega na przenoszeniu obrazu z płaskiej formy na papier przy użyciu wykończonego gumą cylindra. Wyróżniamy offset wodny i bezwodny – ten pierwszy jest wykonywany za pomocą wodnego roztworu, który  zwilża punkty hydrofilne umieszczone na formie drukowej, oraz farby nawilżającej punkty hydryfobowe. W offsecie suchym stosuje się natomiast silikonowe formy drukowe oraz specjalistyczne farby, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie zawilgocenia podłoża oraz naniesienie na powierzchnię grubszej warstwy farby.

Warto pamiętać o tym, że oprócz druku wklęsłego, wypukłego i offsetu do najpopularniejszych technik drukarskich zaliczamy także sitodruk, który jeszcze do niedawna był stosowany przede wszystkim do powielania wzorów na odzieży. Teraz jednak zaczyna przeżywać prawdziwy renesans, a pasjonaci sztuki drukarskiej zaczynają go wykorzystać również do ozdabiania wizytówek lub okładek. Najlepszy efekt da jednak wtedy, gdy zadrukujemy nim papier o dużej gramaturze – udekorowana w ten sposób kartka od razu przykuje wzrok oryginalnym, a zarazem eleganckim wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *