Przewozy kurierskie – trudna gałąź transportu

Jeszcze niedawno transport na duże odległości odbywał się głównie koleją. Taki przewóz towarów trwał bardzo długo, a jego koszty – wbrew pozorom – były wysokie, bo trzeba było doliczyć dowóz towarów na stację kolejową, wyładunek, a na miejscu dostawy powtórka czynności: rozładunek i dowóz do miejsca przeznaczenia. Nie jest więc dziwne, że rozpowszechnione przewozy kurierskie, rzadko odbywają się koleją.

Samochodem i samolotem

Transport lotniczy pozwala na skrócenie czasu niezbędnego na dowiezienie przesyłek do celu. Nawet, gdy ten cel jest na innym kontynencie. Przewozy lotnicze bywają niezastąpione, ale tylko w wypadku przesyłek o niewielkim ciężarze i gabarytach. Do kosztów takich przewozów kurierskich trzeba doliczyć dowóz listów i niewielkich paczek do i z lotniska. Niektóre wielkie firmy kurierskie dysponują własną flotą samolotową i te mają w swojej ofercie dostawę przesyłek w ciągu 48 godzin, także ciężkich i w dużych rozmiarach. Jednak takie przesyłki lotnicze, siłą rzeczy są dość kosztowne, wymagają bowiem dużych ilości wysokooktanowego paliwa i personelu o specjalistycznych kwalifikacjach.

Optymalną formą transportu w obsłudze przewozów kurierskich jest transport drogowy. Rozwinięta infrastruktura drogowa w Europie, także w Polsce, sprzyja skracaniu czasu dostaw. Gdy proces dowozu jest dobrze zorganizowany, to usługi kurierskie nie są zbyt drogie.

Przewóz kurierski dom – dom

Wyobraź sobie, że wysyłasz niewielką paczkę do cioci za granicę. Zamawiasz kuriera, który przygotowany do podróży pakunek odbiera z twojego domu. Płacisz za to, by paczka w ciągu 48 godzin dotarła na miejsce, w stanie nienaruszonym. Kurier twoją paczkę zawozi do najbliższego magazynu. Jeśli przesyłka była poprawnie zapakowana, to znaczy w standardowych rozmiarów karton, automatyczny sorter przesuwa ją do innych paczek, które mają być dowiezione do tego samego kraju, w którym mieszka twoja ciocia. Jeśli pakunek jest niewymiarowy albo niekształtny, sortuje się go ręcznie. Z sortowni kurier zabiera przesyłkę do samochodu, który rusza za granicę. W państwie docelowym, w odpowiednio położonym centrum logistycznym paczka znów trafia do magazynu, by stamtąd pracownicy lokalnych przewozów kurierskich dowieźli ją do domu cioci. Od chwili, gdy oddałeś paczkę w ręce kuriera i podpisałeś zlecenie, możesz śledzić drogę przesyłki w zintegrowanym systemie informatycznym, a gdy ciocia podpisem potwierdzi odbiór, dostaniesz o tym informację mailem lub SMS-em. Przewozy kurierskie to także formalności dotyczące odpraw celnych i rygorystyczne procedury bezpieczeństwa w transporcie międzynarodowym.

Precyzyjnie zbudowany łańcuch logistyczny wraz z integralnym systemem informatycznym jest gwarantem, że twoja przesyłka dotrze do adresata. A teraz sobie wyobraź, że zamiast prezentu dla cioci wysyłasz za granicę na przykład kontener pełen pojemników z farbą. Musisz przyznać, że to trudne logistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *