Skąd czerpać wiadomości o klejach?

Często zdarza się, że dziecko zniszczy swoją zabawkę lub książkę, mamie rozklei się najlepszy garnek, a tacie odpadną kafelki w łazience. Ciężko znaleźć środek na złamane serce, ale np. klej na ciepło do zreperowania płytek już łatwiej. Kleje mają szerokie zastosowanie, ale nie każdy może być używany do wszystkiego. Klej jest jak lekarstwo – przed użyciem należy przeczytać instrukcję. Ale skąd znaleźć na nie receptę?

Rodzaje klejów

Odpowiedni wybór kleju jest niezwykle istotny dla jakości i trwałości klejonego przedmiotu. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, jeśli chodzi o zasady doboru materiału do konkretnego miejsca. W gospodarstwach domowych i przemyśle ogromne uznanie zyskują kleje na ciepło (więcej informacji https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/klej-na-cieplo).  Ze względu na główny składnik, jaki zawierają te substancje, wyróżnia się kilka rodzajów klei na ciepło, m.in. polimerowe, poliamidowe czy poliuretany aktywne. Klej polimerowy złożony jest głównie z polimeru octanu etylowinylu. Nadaje się on szczególnie do klejenia ceramiki, kartonu czy szkła akrylowego. Jego temperatura topnienia wynosi około 200oC. Ten typ kleju na ciepło jest powszechnie stosowany ze względu na dobrą jakość w stosunku do ceny. Występują również kleje na bazie poliolefin, które są stosowane przeważnie w przemyśle do m.in. tworzyw sztucznych oraz metali. Kolejnym rodzajem klejów są te na bazie poliamidów, które sprawdzają się w trudnych warunkach. Odporne na czyszczenie i zmywanie stosowane są głównie w elektronice. Ich wąski zakres działania sprawia, że trudno ich szukać w gospodarstwach domowych. Ostatni rodzaj klejów na ciepło to poliuretany reaktywne. Ich szeroki wachlarz możliwości jest doceniany przede wszystkim w przemyśle, a konkretnie w przemyśle samochodowym.

Jak dobrać odpowiedni klej?

Wybór właściwego kleju uzależniony jest od tego co trzeba skleić. Kleje różnią się od siebie m.in. zastosowaniem, formą czy właściwościami. Znaczenie ma to, czy klej jest jednoskładnikowy czy dwuskładnikowy. Ważna jest jego konsystencja i czas jego rozprowadzania. Oprócz wspomnianych klei na ciepło, znaleźć można również np. kleje epoksydowe, które z pewnością warto mieć pod ręką z powodu ich dużej wytrzymałości czy kleje do gumy, którymi można kleić również obuwie. Tak wielki wybór klejów sprawia, że zwykły, szary Kowalski będzie miał problem jaki klej kupić, by spełnił jego potrzebę. Jak znaleźć więc ten odpowiedni? Jeśli wiadomo już co trzeba skleić, dobór kleju należy przeprowadzić w oparciu o informacje i instrukcję podawaną przez producenta materiału. Tam właśnie można znaleźć typ, klasę czy zastosowanie kleju. W wyborze pomóc mogą różne poradniki budowlane czy fora tematyczne. Odpowiedni wybór kleju nie zawsze jest łatwy. Do zastosowań w domu najczęściej wystarczą kleje na ciepło na bazie EVA. Jednak jeśli sytuacja będzie zmuszała do skorzystania z innego środka, rynek jest na tyle duży, że znalezienie odpowiedniego dostawcy nie powinno być problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *