Studiowanie – kiedyś zaszczyt, teraz powszechna rzecz?

Jeszcze do niedawna największym marzeniem niemal każdego polskiego rodzica było zapewnienie swoim dzieciom wyższego wykształcenia. Teraz ma je prawie każdy, a tytuł magistra nie robi już na nikim większego wrażenia. Czy jednak na pewno dotyczy to wszystkich absolwentów studiów?

Dyplom renomowanej uczelni nadal w cenie

Choć w ostatnich latach studia stały się jednym z kilku etapów edukacji i nikt nie traktuje już ich ukończenia w kategorii unikalnego sukcesu, to jednak nadal istnieją sytuacje, w których dyplom budzi uznanie. Dotyczy to przede wszystkim dokumentu, na którym znajduje się logo renomowanej uczelni, słynącej od lat z utrzymywania wysokiego poziomu nauki. Pracodawcy zwracają też uwagę na to, czy dana szkoła stawia na praktykę oraz spotkania z ekspertami z branży – jeśli tak, to wyżej cenią kompetencje jej absolwentów. Niektórych właścicieli firm interesuje również to, czy kandydat do pracy studiował dziennie, czy zaocznie, ponieważ pierwsza formuła studiów jest uważana za bardziej wymagającą. Jeśli więc zależy Ci na tym, by dobrze wypaść w oczach pracodawcy, wybierz dobrą uczelnię i studia na kierunku wymagającym specjalistycznej wiedzy, którą szkoła jest w stanie Ci dostarczyć – dotyczy to przede wszystkim zagadnień technicznych. Dzięki temu Twój dyplom będzie budził uznanie nawet w czasach, w których studia stają się powszechne.

MBA – studia dla wybranych

Jeżeli jednak Twoje ambicje są o wiele większe i nie chcesz poprzestawać na tytule magistra, rozważ podejście do studiów MBA. Są one przeznaczone dla menedżerów posiadających bogate doświadczenie zawodowe. Aby się na nie dostać nie wystarczy tylko wiedza, lecz konieczne jest również przejście skomplikowanych testów, wykazanie się płynną znajomością języka obcego i udokumentowanie imponujących sukcesów zawodowych. Na te ekskluzywne studia dostają się tylko najlepsi, a ich dyplom otwiera drzwi do renomowanych firm, gwarantując najwyższe stawki. Wiedza zdobyta podczas studiów MBA pozwala też błyskawicznie rozwijać własne przedsiębiorstwo, a nabyte podczas nauki kontakty pomagają realizować intratne kontrakty. Nic więc dziwnego, że pomimo upływu czasu ukończenie tych studiów nadal jest uważane za ogromny zaszczyt.

Choć dyplom ukończenia studiów stał się rzeczą powszechną, to ambitni i przedsiębiorczy studenci nadal mogą powalczyć o tytuł MBA lub prestiż płynący z ukończenia renomowanej uczelni. Wciąż istnieją więc obszary edukacji, do których wstęp mają tylko nieliczni – to od Ciebie zależy czy zapragniesz po nie sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *