Ile szkoleń musi przejść menedżer?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tyle, by uzyskać wystarczające kwalifikacje do wykonywania zadań na swoim stanowisku. Warto jednak zauważyć, że szef szefowi nierówny – istnieją menedżerowie wykonujący w pracy absolutne minimum oraz uwielbiani przez pracowników mentorzy, potrafiący wyprowadzić firmę na pozycję lidera. Czy wiesz, co ich różni?

Skuteczny menedżer czy „Janusz biznesu”?

Różnica pomiędzy zwykłym menedżerem, a tym, który kieruje firmą tak, by osiągała imponujące wyniki finansowe tkwi w posiadanej przez nich wiedzy. Nawet jeżeli obydwie osoby są tak samo zdolne i ukończyły te same studia, to po upływie wielu lat od odebrania dyplomu mogą już nie pamiętać informacji zawartych w podręcznikach o zarządzaniu. Nie znaczy to, że nie nadają się do wykonywania zawodu kierownika. Klucz do osiąganego przez nich sukcesu tkwi jednak w decyzji o regularnym dokształcaniu, na przykład poprzez udział w szkoleniach menedżerskich oraz czytanie książek i prasy branżowej. Zwykły menedżer poprzestaje na raz przyswojonej wiedzy akademickiej, której już zresztą częściowo nie pamięta, za to szef odnoszący sukcesy opiera się w codziennej pracy na poradach ekspertów. Chętnie też wymienia z nimi doświadczenia – niezależnie od tego, czy uczą skutecznych technik coachingowych, metod zarządzania czasem czy zasad budowania strategii firmy. Profesjonalny menedżer zdaje sobie również sprawę z tego, że tylko ciągłe zwiększanie kwalifikacji sprawi, iż za kilka lat jego miejsca nie zajmą młodsi i równie zdolni koledzy. On wie, że specjalistyczna wiedza w parze z doświadczeniem dają zestaw najbardziej pożądanych cech na rynku pracy, więc pozostaje spokojny o swoją przyszłość.

Nieważna ilość lecz jakość

Ta stara maksyma znajduje swoje potwierdzenie również w przypadku szkoleń dla menedżerów. Nie wystarczy bowiem jeździć co 2 lub 3 miesiące na szkolenia prowadzone przez przypadkowe osoby, by uzyskać wiedzę biznesową. Istotna jest jakość przekazywanych informacji oraz doświadczenie osoby, która prowadzi kurs. Jeżeli wykładowca dotąd zajmował się tylko prowadzeniem konwersatoriów dla grupy studentów zarządzania i nigdy nie próbował swoich sił w biznesie, jego porady mogą okazać się nieskuteczne.

Jakie więc szkolenia wybierać? Najlepiej takie, które prowadzą praktycy z branży lub osoby specjalizujące się w wąskiej dziedzinie, a więc podczas warsztatów z coachingu powinien wykładać trener z sukcesami w motywowaniu zespołów sprzedażowych, a kursu z analityki internetowej – szef znanej agencji reklamowej.

Jeżeli jesteś menedżerem, już dziś zadbaj o swój rozwój, ponieważ im więcej wiedzy przyswoisz, tym lepiej będziesz rozumiał procesy zachodzące w Twojej firmie. A środki zainwestowane w szkolenia mogą się wkrótce zwrócić z nawiązką w postaci zwiększonych zysków zarządzanego przez Ciebie przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *