Jak używać kalki kreślarskiej?

Kalki techniczna (kalki kreślarskie) to przezroczyste papiery, przy pomocy których wykonuje się rysunki techniczne. Można bowiem na nich kopiować czy tworzyć projekty. Często rysuje się tuszami kreślarskimi, które dają niezwykły efekt. Jak używa się kalki kreślarskiej?

Gdzie można wykorzystać kalki kreślarskie?

Kalki kreślarskie inaczej nazywa się technicznymi lub szkicowymi. Kalka to przezroczysty papier o gramaturze od czterdziestu do stu gramów na metr kw. Tego typu papier używany jest do sporządzania rysunków technicznych. Rysunki mogą być wykonywane ołówkiem lub tuszami kreślarskimi. Kalki kreślarskie są bardzo wytrzymałe i dobrze znoszą zaginanie czy przedarcie, są odporne na zmiany kształtu. Można je wielokrotnie skrobać, by poprawić rysunek. Rysunki można wykonywać zarówno tuszami kreślarskimi, jak i twardym ołówkiem, gdyż papier jest odporny na przedzierania się na linii prowadzonych ołówkiem. Ponieważ kalka chłonie wilgoć z powietrza, zawsze pakuje się ją w papier wodoodporny. Kalka kreślarska musi charakteryzować się doskonałą przezroczystością, bardzo gładkim wykończeniem oraz odpornością na drapanie i wielokrotne wymazywanie, nie powinna żółknąć. Na kalce można nie tylko rysować, ale może ona służyć do kopiowania obrazków. Jest nie tylko praktyczna, użyteczna, ale również trwała. Idealna przejrzystość sprawia, że doskonale widać każdy szczegół przerysowywanego obrazka. Można wykonywać na niej rysunki techniczne oraz projekty, ale również można odwzorowywać rysunki służące do haftowania lub do szycia.

Czym rysować po kalkach kreślarskich?

Po kalkach kreślarskich można rysować ołówkiem, ale popularniejsze są tusze kreślarskie. Nakłada się je piórkiem, które ma stalówkę. Ślad zostawiany przez tusz można kontrolować, mocniej lub słabej naciskając podczas rysowania. Budowa stalówki ma też wpływ na ilość niesionego przez nią tuszu. Wyróżniamy dwa rodzaje tuszów kreślarskich – rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Produkuje się je w szerokiej gamie kolorów. Tusz jest chętnie używany w podczas pracy z kalkami kreślarskimi, gdyż ma idealne kolory, jest łatwy w użyciu i szybko wysycha. Dzięki temu praca jest szybka i sprawna. Kopiując rysunek, kładziemy czystą kartkę, na nią należy położyć kalkę, a na wierzch oryginalny rysunek. Mocno naciskając ołówek lub długopis, obrysujemy kontury obrazka.

Wśród wielu materiałów papierniczych kalki kreślarskie zajmuje ważne miejsce. Używa się ich podczas kopiowanie rysunków czy projektów architektonicznych, więc często są po prostu niezastąpione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *