Czy warto iść na gospodarkę przestrzenną?

Już od kilku lat na liście popularnych kierunków oferowanych przez uczelnie pojawia się gospodarka przestrzenna. Studia te cieszą się zainteresowaniem żaków, którym zależy na interdyscyplinarnym charakterze nauki oraz różnorodnych możliwościach zdobycia pracy po otrzymaniu dyplomu. Czy warto je rozpocząć?

Gospodarka przestrzenna – studia dla pasjonatów

Ten kierunek z pewnością przypadnie Ci do gustu, jeżeli jesteś osobą ciekawą świata, która lubi poszerzać wiedzę z różnych dziedzin i samodzielnie wyciągać wnioski na temat zjawisk związanych z kształtowaniem przestrzeni w miastach oraz na terenach wiejskich. Zanim jednak podejmiesz decyzję o złożeniu papierów na studia, sprawdź koniecznie jaki jest program zajęć na danej uczelni. Od tego, czy dobrze wybierzesz może bowiem zależeć Twoja przyszłość i to, jak szybko znajdziesz pracę po uzyskaniu dyplomu. Na co zatem powinieneś zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, czy w ramach studiów jest przewidziana nauka programu do projektowania CAD, bez którego trudno będzie Ci zdobyć pracę w pracowni urbanistycznej. Wybieraj uczelnie, które w programie tego kierunku uwzględniają przedmiot związany z komputerowym wspomaganiem projektowania przestrzeni, dzięki niemu zdobędziesz bowiem praktyczne umiejętności cenione przez pracodawców. Zasada jest prosta – im większa wiedzę na temat obsługi specjalistycznych programów informatycznych zdobędziesz podczas studiów, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić na bezpłatne praktyki, podczas których nauczysz się korzystać z oprogramowania.

Perspektywy pracy

Gdzie możesz szukać pracy po kierunku gospodarka przestrzenna? Studia te umożliwiają podjęcie zatrudnienia w urzędach miast i gmin oraz agencjach rozwoju. Ich absolwenci pracują również w instytucjach i agencjach Unii Europejskiej, lecz zdobycie takiej posady nie jest łatwe i najczęściej wymaga płynnej znajomości języków obcych. Po ukończeniu studiów na kierunku gospodarka przestrzenna możesz również znaleźć pracę w prywatnym przedsiębiorstwie – np. w agencji nieruchomości, firmie konsultingowej i doradczej lub wspomnianej już pracowni projektowej. Wielu absolwentów korzysta też z tego, że niektóre uczelnie zawierają w programie studiów przedmioty związane z zarządzaniem oraz wyceną nieruchomości i po otrzymaniu dyplomu kształci się dalej w tym kierunku.

Z roku na rok nie maleje liczba osób wybierających kierunek gospodarka przestrzenna. Studia te z pewnością należą do ciekawych, ponieważ prezentują złożoność zjawisk gospodarczych, socjologicznych i przyrodniczych związanych z planowaniem przestrzennym, lecz jeżeli chcesz zdobyć równie interesującą pracę, dokładnie przeanalizuj ich program. Tylko wybór uczelni, która zapewni Ci praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu gwarantuje bowiem, że po otrzymaniu dyplomu nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *